Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Kalendarz wydarzeń

Debata "Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza?"

wydarzenie ŚKK
W zorganizowanej przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Książnicę Kopernikańską debacie wezmą udział trzej znakomici naukowcy: astronom - prof. Andrzej Strobel, historyk - prof. Janusz Małłek oraz ekonomista - prof. Damian Walczak.

Wykład "Mikołaj Kopernik - wielki uczony i zapomniany człowiek"

wydarzenie ŚKK
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego w Auli Centrum Nauki Kopernik, podczas którego poruszone zostaną niektóre z ciekawszych pytań związanych z rodzinną biografią astronoma.

Więcej informacji na stronie: https://www.kopernik.org.pl/ru/node/2125

Toruńskie Spotkania Kopernikańskie ”De Revolutionibus. Mamy to!”

wydarzenie ŚKK
Kolejny wieczór z cyklu „Toruńskie Spotkania Kopernikańskie” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnicę Kopernikańską w Toruniu, tym razem poświęcone najważniejszemu dziełu Mikołaja Kopernika.

„Ruszył Ziemię” – międzynarodowy konkurs na ekslibris organizowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

wydarzenie ŚKK
Biblioteka Publiczna w Olsztynie, wręczenie nagród, pierwsza nagroda dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK

Koncert akademicki - "Muzyka i Kosmos" w Auli UMK

wydarzenie ŚKK
Tegoroczny koncert z okazji Święta Uniwersytetu 18 lutego, w przededniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika, odbędzie się w Auli UMK. Pełen kosmicznych nawiązań koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.

Więcej informacji na stronie: https://portal.umk.pl/pl/article/muzyka-i-kosmos

Wystawa pt. "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół "De revolutionibus"

wydarzenie ŚKK
Ekspozycja znajdująca się w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu poświęcona jest De revolutionibus oraz jego późniejszej recepcji, w tym także nowoczesnym przekładom. Zabytkom piśmiennictwa towarzyszyć będzie prezentacja grafiki kopernikańskiej z okresu od XVI do XX w.

Więcej informacji na stronie: https://www.torun.pl/pl/wokol-de-revolutionibus

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

wydarzenie ŚKK
Uroczystości związane ze Świętem Uniwersytetu obchodzonym w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Wystawa w Galerii „BO”

wydarzenie ŚKK
Autorski billboard zaprojektowany przez studentów Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK, zainspirowany postacią Mikołaja Kopernika. Prezentacja w otwartej przestrzeni miasta Torunia, Galerii „BO” na elewacji budynku Wydziału Sztuk Pięknych, przy ul. Sienkiewicza 30/32. Kurator: dr Piotr Florianowicz. Czas trwania ekspozycji - około 3 miesiące.

Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wydarzenie ŚKK
Pierwszą odsłoną Światowego Kongresu Kopernikańskiego będzie toruńska inauguracja, którą zaplanowano na 19 lutego – w rocznicę urodzin wielkiego astronoma, która jest jednocześnie Świętem Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji na stronie: https://www.copernicus2023.com/inauguracja/

Wystawa „Oblicza Mikołaja Kopernika”

wydarzenie ŚKK
Wystawa w formie zewnętrznych posterów zostanie otwarta na dziedzińcu między Aulą UMK a Rektoratem. Wystawa, której kuratorami są prof. Elżbieta Basiul (Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego) i dr Marek Rubnikowicz (kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa) prezentuje wyniki nieinwazyjnych badań konserwatorskich najsłynniejszego portretu Mikołaja Kopernika znajdującego się w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Promocja książki "Mikołaj Kopernik. Czasy studenckie"

wydarzenie ŚKK
Spotkanie z autorem książki Mikołaja Kopernika czasy studenckie: Kraków, Bolonia, Rzym, Padwa i Ferrara (1491–1503). Miejsca — ludzie — książki, profesorem Marianem Chachajem. Jest to pierwsze studium, które w sposób całościowy skupia się na czasach studenckich Mikołaja Kopernika.

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych

wydarzenie ŚKK
Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych organizowany od 2017 roku przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest konkursem skierowanym do członków studenckich kół chemicznych działających na terenie całego kraju. W trakcie finałowej rozgrywki najlepsze koła naukowe chemików prezentują przed publicznością najefektowniejsze doświadczenia chemiczne i walczą o tytuł Mistrza Pokazów Chemicznych. W tym roku po dwuletniej przerwie 17 marca odbędzie się V edycja tego konkursu. W trakcie Festiwalu obserwować będzie można 7 zespołów chwalących się swoimi doświadczeniami pokazowymi. Wydarzenie to zrzesza studentów z całej Polski oraz pozwala publiczności na obserwowanie nadzwyczajnych zjawisk w akompaniamencie zabawnych anegdot i miłej atmosfery.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/FePoCh.UMK

Wystawa „Przewrót”

wydarzenie ŚKK
Wystawa w Galerii Wozownia pod opieka kuratorską Grupy Niemiejsce (koncepcja). Tekst Wprowadzający: Maciej Kwietnicki Odkrycie Mikołaja Kopernika zawarte w De revolutionibus orbium coelestium — zostało okrzyknięte mianem przewrotu. W 550 rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika i 480 rocznicę pierwszego wydania jego Opus Magnum - „O obrotach sfer niebieskich” pragniemy zadać pytanie: jak mógłby wyglądać „drugi przewrót kopernikański”.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku Toruń 2022-2023

wydarzenie Roku Kopernika
Adresatami Konkursu są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy zaprezentują swoją wiedzę i umiejętności z różnych przedmiotów: historii, fizyki, geografii, matematyki, astronomii oraz ekonomii.

Wykład „Gdańskie wątki w biografii Kopernika”

wydarzenie ŚKK
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego w muzeum domu Dom Uphagena, podczas którego poruszone zostaną gdańskie wątki w biografii Mikołaja Kopernika.

XXI Toruński Festiwal Nauki i Sztuki „Pięć wieków po Koperniku”

wydarzenie ŚKK
Ideą Festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu. Popularnonaukowe święto tradycyjnie ma swój motyw bądź hasło przewodnie – w tym roku hasło związane jest z Mikołajem Kopernikiem.

Więcej informacji na stronie: https://www.festiwal.torun.pl

Konferencja "Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom"

wydarzenie Roku Kopernika
Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową "Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom", która odbędzie się 13 maja 2023 r. w godz. 10:00-17:00 w sali nr IV Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK przy ul. Gagarina 13a.

Wykład "Mikołaj Kopernik — wielki uczony i zapomniany człowiek"

wydarzenie ŚKK
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego Auli Magna na Wydziale Teologii UMK, podczas którego poruszone zostaną niektóre z ciekawszych pytań związanych z rodzinną biografią astronoma.

Krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wydarzenie ŚKK
Obrady krakowskiej części Kongresu odbędą się w dniach 24-26 maja 2023 r. W Krakowie spotkają się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin, którzy będą dyskutowali w ramach obrad sekcji filozoficznej i ekonomicznej.

Więcej informacji na stronie: https://kopernik550.uj.edu.pl

Wykład „Śląskie korzenie Mikołaja Kopernika”

wydarzenie ŚKK
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego dotyczący śląskich korzeni wielkiego astronoma, który zostanie wygłoszony w trakcie organizowanego przez Archiwum Państwowe w Opolu Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Zlot Szkół Kopernikańskich

wydarzenie ŚKK
Spotkanie szkół, których patronem jest Mikołaj Kopernik. Przewiduje się udział ok. 750 uczestników.

Więcej informacji na stronie: https://torun.pl/pl/zlot-szkol-kopernikanskich

Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wydarzenie ŚKK
Obrady olsztyńskiej części Kongresu odbędą się w dniach 21-24 czerwca 2023 r. W Olsztynie obrady skupią się na biografii astronoma, a także muzeach mu poświęconych.

XVI Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie

wydarzenie ŚKK
Wydarzenie jest skierowane do doktorantów i młodych naukowców z polskich jednostek naukowych. XVI KSD jest interdyscyplinarnym spotkaniem młodych naukowców realizujących badania w dyscyplinach: chemii, fizyki, medycyny, biologii i nauk przyrodniczych. Uczestnicy prezentują wyniki w formie komunikatu ustnego lub posteru, które są oceniane przez specjalistów z danej dyscypliny. Istnieje również możliwość opublikowania artykułu w monografii naukowej wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Więcej informacji na stronie: https://ksd.umk.pl/pages/main_page/

Wykład „Mikołaj Kopernik w 550. rocznicę urodzin”

wydarzenie ŚKK
Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego, w trakcie 48 Zjazdu Fizyków Polskich.

Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu"

wydarzenie ŚKK
W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, która podejmuje temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika.

Wystawa w Galerii „Re:”

wydarzenie ŚKK
Wystawa artystycznych plakatów zainspirowanych postacią oraz hasłami i ideami Mikołaja Kopernika. Ekspozycja w witrynach Rektoratu UMK (w ramach nowo powstającej Galerii „Re:”, lub w formie zewnętrznych posterów na dziedzińcu między Aulą UMK a Rektoratem. Kuratorzy: dr Piotr Florianowicz, dr hab. Nikodem Pręgowski, dr hab. Krzysztof Skrzypczyk, mgr Paweł Gojowy, mgr Jakub Sobczak.

41. Zjazd PTA

wydarzenie towarzyszące ŚKK
W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego w dniach 11-15 września 2023 r. odbędzie się również 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W roku 2023 PTA obchodzi 100-lecie swojego istnienia.

Więcej informacji na stronie: https://www.pta.edu.pl

Zjedz jak Kopernik!

wydarzenie ŚKK
Spróbuj dań przygotowanych według staropolskich receptur z 1540 roku! Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika toruńscy szefowie kuchni sięgnęli po przepisy z XVI wieku, aby przedstawić je w nowych interpretacjach. Kopernikańskie menu to zaproszenie do świętowania rocznicy urodzin wielkiego astronoma przy wspólnym stole. W menu wybranych toruńskich restauracji pojawiają się oryginalne tytuły przepisów pochodzących z Kuchmistrzostwa z ok. 1540 roku. To wyjątkowe źródło historyczne – najstarsza polska książka kucharska

Więcej informacji na stronie: https://kopernik550.umk.pl/zapisy/59

Wystawa planszowa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika"

wydarzenie ŚKK
Z okazji Roku Mikołaja Kopernika, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin Astronoma, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu przygotowała wystawę jubileuszową pt. Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Ekspozycja nawiązuje do tradycji astronomicznej sprzed rewolucji kopernikańskiej i poświęcona jest De revolutionibus oraz jego późniejszej recepcji. Wystawa planszowa, umieszczona w pasażu między Biblioteką Uniwersytecką a Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania ukazuje 14 egzemplarzy I wydania dzieła (1543) ze zbiorów bibliotek polskich.

Wystawa "Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych"

wydarzenie towarzyszące ŚKK
Prezentowana w holu Biblioteki Uniwersyteckiej ekspozycja składa się z 21 plansz wystawienniczych prezentujących unikalny zbiór walorów filatelistycznych – znaczków, kopert FDC, kart pocztowych, okazjonalnych stempli i innych artefaktów okołofilatelistycznych związanych z postacią Mikołaja Kopernika, w tym m.in. przedwojenne widokówki. Poza walorami z Polski, prezentowana kolekcja obejmuje też bogaty zbiór z ponad 70 krajów z całego świata, na których wykorzystano wizerunek Mikołaja Kopernika.

Szkoły Kopernikowi – Wystawa prac uczniów stworzonych z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

wydarzenie towarzyszące ŚKK
W hołdzie dla wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz z okazji obchodów 550. rocznicy jego urodzin, przeprowadzono dwa niezwykle inspirujące działania skierowane do uczniów szkół różnych poziomów edukacyjnych. Program "Szkoła Przyjaciół Kopernika" oraz VII Ogólnopolski Konkurs "Toruń z historią za pan brat", zaowocowały wyjątkową wystawą prac uczniów, którzy oddali hołd astronomowi i zgłębiali historię jego życia oraz osiągnięcia. W związku z ta okazją stworzyli kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika oraz zaprojektowali i wydrukowali na drukarkach 3D budowle z miast, które odwiedził Mikołaj Kopernik.

"Kopernik odrodzony" - wystawa plakatów z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika.

wydarzenie towarzyszące ŚKK
W ramach Kongresu Kopernikańskiego został zorganizowany Międzynarodowy Konkurs na plakat zatytułowany „550 urodziny Mikołaja Kopernika”. Pomysłodawcą wydarzenia skierowanego do młodych artystów i projektantów z całego świata był dr Jarek Bujny, który na Wydziale Sztuki UWM prowadzi pracownię projektowania graficznego. Na konkurs wpłynęło aż 520 prac z 32 krajów. Międzynarodowe Jury w składzie: Jarek Bujny, Agnieszka Ziemiszewska, Rikke Hansen, Nikodem Pręgowski i Joost Bottema przyznało 5 nagród oraz 7 honorowych wyróżnień. Na wystawie jest prezentowanych 35 plakatów wybranych z pośród prawie 100, które zostały wybrane do finału Konkursu na plakat z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika.

Inauguracja toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wydarzenie ŚKK
Toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego zostanie zainaugurowana 12 września o g. 16:00. Dla szerokiej publiczności uroczystość ta będzie dostępna poprzez transmisję online prowadzoną na kanale UMK TV na platformie YouTube. Podczas inauguracji wykłady wygłoszą ks. prof. Michał Heller oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do zdalnego udziału w wydarzeniu.

VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem

wydarzenie ŚKK
Odbywająca się cyklicznie od 2013 roku, Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem poświęcona jest problemowi wpływu sztucznego oświetlenia na nasze otoczenie i na nas samych. Celem konferencji jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków.

Więcej informacji na stronie: https://noc.edu.pl/okzs2023/

Debata: Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości

wydarzenie ŚKK
Jubileusz kopernikowski zasługuje na godną i nieschematyczną puentę. Będziemy próbować ją odnaleźć, stawiając w finalnej debacie pytanie: Czy w czasach mediów społecznościowych i newsów stać nas na panoramiczną i innowacyjną opowieść o wybitnym uczonym, przez 40 lat życia zaszytym w kręgu duchowieństwa, w odległej, peryferyjnej Warmii? Debatę poprowadzi Karolina Głowacka dziennikarka i prowadząca Podcast Radio Naukowe.

Więcej informacji na stronie: https://kopernik550.umk.pl/zapisy/44

Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego

wydarzenie ŚKK
Wystawa pt. Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego UMK jest największą dotychczas wystawą prac tego artysty w Polsce i na świecie. Obejmuje ona ponad 250 dzieł sztuki, które w większości podarowane zostały Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu przez żonę artysty – Panią Marylę Żuławską. Kolekcja prac Marka Żuławskiego oraz polskich artystów z Wielkiej Brytanii w Muzeum Uniwersyteckim, licząca ponad 10 tys. obiektów, stanowi o wartości i wyjątkowości kolekcji zgromadzonych w Toruniu. Na ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentowane zostaną obrazy olejne, akryle, serigrafie, rysunki tuszem, litografie, kolaże, rzeźby oraz pamiątki po malarzu. Wybrane dzieła sztuki, prezentujące dorobek Żuławskiego – począwszy od lat 30. do 80. XX w. – dają sposobność do prześledzenia całej, niezwykle bogatej drogi artystycznej oraz starań malarza do wypracowania własnego, unikatowego stylu. Wystawie towarzyszyć będzie album malarstwa Marka Żuławskiego. Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

Uroczyste zakończenie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wydarzenie ŚKK
Uroczystość zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbędzie się 15 września o g. 16:00. Dla szerokiej publiczności wydarzenie będzie dostępna poprzez transmisję online prowadzoną na kanale UMK TV na platformie YouTube. Podczas uroczystości wykład wygłosi prof. Ewine van Dishoeck, była przewodnicząca Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Zachęcamy do zdalnego udziału w wydarzeniu.

65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego

wydarzenie Roku Kopernika
W dniach 18 do 22 września 2023 roku w Toruniu odbędzie się 65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. To coroczne spotkanie chemików jest wydarzeniem naukowym wysokiej rangi, organizowanym przez najważniejsze ośrodki badawcze w Polsce. Tematyka konferencji obejmuje prezentację najnowszych osiągnięć badawczych w dziedzinie chemii w 14 sekcjach oraz dyskusję panelową na temat współpracy świata nauki z przemysłem. Zjazd będzie doskonałą okazją do spotkania chemików z całego kraju, wymiany doświadczeń i myśli naukowej, a także nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi.