Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Kalendarium

Debata "Poruszył Ziemię, a czy nas dzisiaj porusza?"

W zorganizowanej przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Książnicę Kopernikańską debacie wezmą udział trzej znakomici naukowcy: astronom - prof. Andrzej Strobel, historyk - prof. Janusz Małłek oraz ekonomista - prof. Damian Walczak.

Więcej informacji na stronie: https://torun.pl/pl/debata-poruszyl-ziemie-czy-nas-dzisiaj-porusza

Wykład "Mikołaj Kopernik - wielki uczony i zapomniany człowiek"

Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego w Auli Centrum Nauki Kopernik, podczas którego poruszone zostaną niektóre z ciekawszych pytań związanych z rodzinną biografią astronoma.

Więcej informacji na stronie: https://www.kopernik.org.pl/ru/node/2125

Toruńskie Spotkania Kopernikańskie ”De Revolutionibus. Mamy to!”

Kolejny wieczór z cyklu „Toruńskie Spotkania Kopernikańskie” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnicę Kopernikańską w Toruniu, tym razem poświęcone najważniejszemu dziełu Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji na stronie: https://ksiaznica.torun.pl/aktualnosci/1425-8-lutego-de-revolutionibus-mamy-to.html

„Ruszył Ziemię” – międzynarodowy konkurs na ekslibris organizowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Biblioteka Publiczna w Olsztynie, wręczenie nagród, pierwsza nagroda dr hab. Agata Dworzak-Subocz, prof. UMK

Wystawa pt. "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół "De revolutionibus"

Ekspozycja znajdująca się w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu poświęcona jest De revolutionibus oraz jego późniejszej recepcji, w tym także nowoczesnym przekładom. Zabytkom piśmiennictwa towarzyszyć będzie prezentacja grafiki kopernikańskiej z okresu od XVI do XX w.

Więcej informacji na stronie: https://www.torun.pl/pl/wokol-de-revolutionibus

Koncert akademicki - "Muzyka i Kosmos" w Auli UMK

Tegoroczny koncert z okazji Święta Uniwersytetu 18 lutego, w przededniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika, odbędzie się w Auli UMK. Pełen kosmicznych nawiązań koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.

Więcej informacji na stronie: https://portal.umk.pl/pl/article/muzyka-i-kosmos

Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Pierwszą odsłoną Światowego Kongresu Kopernikańskiego będzie toruńska inauguracja, którą zaplanowano na 19 lutego – w rocznicę urodzin wielkiego astronoma, która jest jednocześnie Świętem Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji na stronie: https://www.copernicus2023.com/inauguracja/

Wystawa w Galerii „BO”

Autorski billboard zaprojektowany przez studentów Katedry Projektowania Graficznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK, zainspirowany postacią Mikołaja Kopernika. Prezentacja w otwartej przestrzeni miasta Torunia,  Galerii „BO” na elewacji budynku Wydziału Sztuk Pięknych, przy ul. Sienkiewicza 30/32. Kurator: dr Piotr Florianowicz. Czas trwania ekspozycji - około 3 miesiące.

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Obchody Święta Uniwersytetu obchodzone w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Wystawa „Oblicza Mikołaja Kopernika”

Wystawa w formie zewnętrznych posterów zostanie otwarta na dziedzińcu między Aulą UMK a Rektoratem.

Wystawa, której kuratorami są prof. Elżbieta Basiul (Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego) i dr Marek Rubnikowicz (kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa) prezentuje wyniki nieinwazyjnych badań konserwatorskich najsłynniejszego portretu Mikołaja Kopernika znajdującego się w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Promocja książki Mikołaj Kopernik czasy studenckie

Spotkanie z autorem książki Mikołaja Kopernika czasy studenckie: Kraków, Bolonia, Rzym, Padwa i Ferrara (1491–1503). Miejsca — ludzie — książki, profesorem Marianem Chachajem. Jest to pierwsze studium, które w sposób całościowy skupia się na czasach studenckich Mikołaja Kopernika.

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych organizowany od 2017 roku przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest konkursem skierowanym do członków studenckich kół chemicznych działających na terenie całego kraju. W trakcie finałowej rozgrywki najlepsze koła naukowe chemików prezentują przed publicznością najefektowniejsze doświadczenia chemiczne i walczą o tytuł Mistrza Pokazów Chemicznych. W tym roku po dwuletniej przerwie 17 marca odbędzie się V edycja tego konkursu. W trakcie Festiwalu obserwować będzie można 7 zespołów chwalących się swoimi doświadczeniami pokazowymi. Wydarzenie to zrzesza studentów z całej Polski oraz pozwala publiczności na obserwowanie nadzwyczajnych zjawisk w akompaniamencie zabawnych anegdot i miłej atmosfery.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/FePoCh.UMK

Wystawa „Przewrót”

Wystawa w Galerii Wozownia pod opieka kuratorską Grupy Niemiejsce (koncepcja). Tekst Wprowadzający: Maciej Kwietnicki

Odkrycie Mikołaja Kopernika zawarte w De revolutionibus orbium coelestium — zostało okrzyknięte mianem przewrotu. W 550 rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika i 480 rocznicę pierwszego wydania jego Opus Magnum - „O obrotach sfer niebieskich” pragniemy zadać pytanie: jak mógłby wyglądać „drugi przewrót kopernikański”.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku Toruń 2022-2023

Adresatami Konkursu są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy zaprezentują swoją wiedzę i umiejętności z różnych przedmiotów: historii, fizyki, geografii, matematyki, astronomii oraz ekonomii.

Więcej informacji na stronie: https://torun.pl/pl/ogolnopolski-konkurs-wiedzy-o-mikolaju-koperniku-torun-2022-2023

Wykład „Gdańskie wątki w biografii Kopernika”

Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego w muzeum domu Dom Uphagena, podczas którego poruszone zostaną gdańskie wątki w biografii Mikołaja Kopernika.

XXI Toruński Festiwal Nauki i Sztuki „Pięć wieków po Koperniku”

Ideą Festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu. Popularnonaukowe święto tradycyjnie ma swój motyw bądź hasło przewodnie – w tym roku hasło związane jest z Mikołajem Kopernikiem.

Więcej informacji na stronie: https://www.festiwal.torun.pl

Wykład "Mikołaj Kopernik — wielki uczony i zapomniany człowiek"

Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego Auli Magna na Wydziale Teologii UMK, podczas którego poruszone zostaną niektóre z ciekawszych pytań związanych z rodzinną biografią astronoma.

Krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Obrady krakowskiej części Kongresu odbędą się w dniach 24-26 maja 2023 r. W Krakowie spotkają się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin, którzy będą dyskutowali w ramach obrad sekcji filozoficznej i ekonomicznej.

Więcej informacji na stronie: https://kopernik550.uj.edu.pl

Wykład „Śląskie korzenie Mikołaja Kopernika”

Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego dotyczący śląskich korzeni wielkiego astronoma, który zostanie wygłoszony w trakcie organizowanego przez Archiwum Państwowe w Opolu Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Zlot Szkół Kopernikańskich

Spotkanie szkół, których patronem jest Mikołaj Kopernik. Przewiduje się udział ok. 750 uczestników.

Więcej informacji na stronie: https://torun.pl/pl/zlot-szkol-kopernikanskich

Olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Obrady olsztyńskiej części Kongresu odbędą się w dniach 21-24 czerwca 2023 r. W Olsztynie obrady skupią się na biografii astronoma, a także muzeach mu poświęconych.

XVI Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie

Wydarzenie jest skierowane do doktorantów i młodych naukowców z polskich jednostek naukowych. XVI KSD jest interdyscyplinarnym spotkaniem młodych naukowców realizujących badania w dyscyplinach: chemii, fizyki, medycyny, biologii i nauk przyrodniczych. Uczestnicy prezentują wyniki w formie komunikatu ustnego lub posteru, które są oceniane przez specjalistów z danej dyscypliny. Istnieje również możliwość opublikowania artykułu w monografii naukowej wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Więcej informacji na stronie: https://ksd.umk.pl/pages/main_page/

Wykład „Mikołaj Kopernik w 550. rocznicę urodzin”

Wykład prof. Krzysztofa Mikulskiego, w trakcie 48 Zjazdy Fizyków Polskich.

Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu"

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, która podejmuje temat młodzieńczego okresu życia Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji na stronie: https://torun.pl/pl/wystawa-misterium-slonca-kopernik-syn-renesansu

Wystawa w Galerii „Re:”

Wystawa artystycznych plakatów zainspirowanych postacią oraz hasłami i ideami Mikołaja Kopernika. Ekspozycja w witrynach Rektoratu UMK (w ramach nowo powstającej Galerii „Re:”, lub w formie zewnętrznych posterów na dziedzińcu między Aulą UMK a Rektoratem. Kuratorzy: dr Piotr Florianowicz, dr hab. Nikodem Pręgowski, dr hab. Krzysztof Skrzypczyk, mgr Paweł Gojowy, mgr Jakub Sobczak.

41. Zjazd PTA

W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego w dniach 11-15 września 2023 r. odbędzie się również 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W roku 2023 PTA obchodzi 100-lecie swojego istnienia.

Więcej informacji na stronie: https://www.pta.edu.pl

Pokaz multimedialny na Auli UMK

Pokaz przygotowany przez dr Tomasza Wlaźlaka wraz ze studentami Katedry Intermediów (Wydział Sztuk Pięknych UMK). Prezentacja rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie trwać do godz. 22:00 (jedna seria pokazu 20 min, powtarzany przez 4 godziny).

Toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

W toruńskiej części obrad wezmą udział historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych. Ponadto zorganizowane zostaną wydarzenia skierowane do nauczycieli, edukatorów, młodzieży oraz społeczności lokalnej.

VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem

Odbywająca się cyklicznie od 2013 roku, Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem poświęcona jest problemowi wpływu sztucznego oświetlenia na nasze otoczenie i na nas samych.

Celem konferencji jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków.
Więcej informacji na stronie: https://noc.edu.pl/okzs2023/

65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego

W dniach 18 do 22 września 2023 roku w Toruniu odbędzie się 65. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. To coroczne spotkanie chemików jest wydarzeniem naukowym wysokiej rangi, organizowanym przez najważniejsze ośrodki badawcze w Polsce. Tematyka konferencji obejmuje prezentację najnowszych osiągnięć badawczych w dziedzinie chemii w 14 sekcjach oraz dyskusję panelową na temat współpracy świata nauki z przemysłem. Zjazd będzie doskonałą okazją do spotkania chemików z całego kraju, wymiany doświadczeń i myśli naukowej, a także nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi.