Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Aktualności

Astronomia Kopernika w czasach Szekspira

Wczesna recepcja teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika w Anglii epoki Szekspira to problematyka wykładu będącego częścią cyklu "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci".

Dr Barbara Bienias z Instytutu Historii Nauki prezentuje w nim najnowsze badania prowadzone w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pod kierunkiem prof. dr. hab. Jarosława Włodarczyka. Opowieść osnuta jest wokół postaci Edwarda Greshama (1565–1613) – angielskiego astrologa, lekarza i twórcy almanachów astrologicznych, który w traktacie Astrostereon (1603) otwarcie popiera heliocentryczny obraz świata, neguje istnienie sztywnych sfer niebieskich, dyskutuje na temat fizycznych cech planet, opisuje zakrycia gwiazd przez planety oraz tworzy podstawy astronomii księżycowej na kilka lat przed Johannesem Keplerem. To niezwykłe – i dotychczas mało rozpoznane – rękopiśmienne źródło omówione jest w kontekście popularyzacji nowych teorii astronomicznych w Anglii XVI i XVII wieku, przy uwzględnieniu almanachów astrologicznych i prognostyków tego okresu.

"Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci" to towarzyszący Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu cykl prelekcji popularnonaukowych, których pomysłodawcami są Centrum Badań Kopernikańskich UMK w Toruniu i Książnica Kopernikańska. Inne wykłady z cyklu znaleźć można w zakładce "e-Konges"