Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Aktualności

Gdańskie wątki w biografii Kopernika

“Wszystko, co jeszcze chcecie wiedzieć w Gdańsku o Mikołaju Koperniku” to tytuł wykładu, który 19 kwietnia wygłosił w Gdańsku Dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.

Prelekcja odbyła się w ramach cyklu wykładów „Kultura Dawnego Gdańska” organizowanego przez Towarzystwo Domu Uphagena, którego celem jest popularyzacja wiedzy o historii i kulturze Gdańska oraz Pomorza. W związku z tegorocznymi obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika tematem wykładu była postać słynnego astronoma i gdańskie wątki w jego biografi.

Prof. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podzielił się z słuchaczami ustaleniami na temat szczegółów dotyczących życia rodziny Kopernika, genealogii jego rodziny oraz powiązań o charakterze ekonomicznym jego krewnych i powinowatych. Zainteresowane osoby mogą pogłębić wiedzę na ten temat, zapoznając się publikacją prof. Mikulskiego pt. "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość" (Toruń, 2015), która w nowatorski sposób ukazała pochodzenie oraz młodzieńczy rozdział biografii słynnego astronoma.

Wykład odbył się w siedzibie Towarzystwa Domu Uphagena - odbudowanej po II wojnie światowej kamienicy mieszczańskiej położonej przy ul. Długiej 12 w Gdańsku. Więcej informacji i relację z wykładu znaleźć można na stronie internetowej Towarzystwa oraz obejrzeć online.