Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Aktualności

Kolejny krok: Światowy Kongres w Olsztynie

Biografia Mikołaja Kopernika oraz zagadnienia muzealno-konserwatorskie poświęcone pamiątkom związanym z działalnością i dorobkiem astronoma to tematy przewodnie trzeciej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która od 21 do 24 czerwca odbywać się będzie na UWM w Olsztynie.

Mikołaj Kopernik spędził poszczególne etapy swojego życia w różnych miejscach w Polsce. Jego śladami kroczy Światowy Kongres Kopernikański, który po lutowej inauguracji w Toruniu i majowej części w Krakowie, przeniesie się na Warmię, gdzie światowej sławy badacz spędził około 40 lat. Będzie to doskonała okazja do dyskusji na temat faktów z życia wybitnego uczonego oraz sposobów badania i ochrony tego, co po jego działalności pozostało.

Olsztyńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego zainauguruje wykład "An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus's Era and Our Own", który wygłosi prof. Karl Galle (Waszyngton, USA).

W kolejnych dniach uczestnicy Kongresu wezmą udział w obradach, które odbywać się będą w dwóch sekcjach.

Sekcję biograficzną otworzy wątek "Młodość i edukacja Mikołaja Kopernika"Pozostała część sekcji będzie natomiast dotyczyć życia i działalności Mikołaja Kopernika i została podzielona na szereg paneli tematycznych i dyskusyjnych (np. panel pt. "Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika – fakt medialny czy fakt naukowy?").

Druga sekcja poświęcona zostanie tematyce muzealno-konserwatorskiej. Podejmowane w niej wątki będą dotyczyły zarówno materialnej spuścizny po Koperniku, jak i działań na rzecz ochrony i promocji pamiątek z nim związanych.

fot. Nadesłane

Podczas swojej olsztyńskiej części Światowy Kongres Kopernikański "wyjdzie" z murów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę lepiej poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. W związku z tym obrady odbywać się będą także w miejscach, które położone są na Szlaku Kopernikowskim, tj. w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie oraz na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Zgodnie z dobrą tradycją wypracowaną przez organizatorów toruńskiej i krakowskiej odsłony ŚKK, w Olsztynie nie zabraknie także artystycznego hołdu dla Mikołaja Kopernika. W czasie wydarzenia zaplanowano kilka koncertów oraz innych atrakcji.

W sobotę (24 czerwca) w kampusie akademickim UWM odbędzie się z kolei Festiwal Kopernikański. Będące jego częścią wydarzenia wpiszą się nie tylko w ideę ŚKK, lecz będą też stanowiły symboliczne powitanie z letnimi wakacjami.

Pełny program olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego dostępny jest na stronie internetowej.

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.


Organizatorami Światowego Kongresu Kopernikańskiego są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Strona Kongresu: https://www.copernicus2023.com/

Media społecznościowe ŚKK:

Facebook: https://www.facebook.com/SwiatowyKongresKopernikanski

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/swiatowy-kongres-kopernikanski-world-copernican-congress

YouTube: https://www.youtube.com/@swiatowykongreskopernikanski