Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Aktualności

Muzyczna uczta na inaugurację

Operetka „Zemsta nietoperza” w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zagrana przy komplecie publiczności zgromadzonej w Auli UMK, zainaugurowała uroczyście 21. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Trzygodzinną muzyczną ucztę, w czasie której młodzi artyści zaprezentowali swoją interpretację „Zemsty nietoperza”, poprzedziła krótka ceremonia otwarcia Festiwalu. – Już po raz 21. Toruń staje się na kilka dni stolicą i świątynią popularyzacji wiedzy i kultury – mówił inaugurując tegoroczną edycję prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK i przewodniczący Rady Programowej TFNiS. – Dzieje się tak dzięki naszemu głównemu współorganizatorowi – miastu Toruń, dzięki naszym partnerom i sponsorom, dzięki olbrzymiej pracy wielkiego grona pasjonatów zaangażowanych w przygotowanie Festiwalu, a także dzięki państwu – naszym przyjaciołom, uczestnikom i entuzjastom.

Nie zabrakło nawiązań do Roku Mikołaja Kopernika, który obchodzimy w związku z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma i do którego nawiązuje również hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu: „Pięć wieków po Koperniku”. – W związku z tym jubileuszem oprócz tradycyjnych imprez, które opowiadają o osiągnięciach współczesnej nauki i sztuki, trochę więcej miejsca poświęcamy Kopernikowi i jego czasom, w tym próbujemy odpowiedzieć na pytania, co Kopernik jadł i jakiej muzyki słuchał – dodał prof. Jaskólski. 

–  Zaczynamy jedną z najciekawszych i najlepszych imprez w Toruniu. Festiwal na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny miasta. W tym roku mam ponad sto wydarzeń w trzy dni i to jest sto powodów, dla których warto wyjść z domu – mówił w czasie inauguracji wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. Podkreślił również skalę współpracy, dzięki której przygotowanie Festiwalu jest możliwe. TFNiS powstaje dzięki zaangażowaniu zarówno jednostek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak i licznych miejskich instytucji kultury, Towarzystwa Naukowego w Toruniu i innych zaprzyjaźnionych podmiotów.
Do artystycznej części wieczoru widownię wprowadził prof. dr hab. Janusz Stanecki, prorektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: – „Zemsta nietoperza” to wybitne dzieło, znane na całym świecie, grywane od wielu, wielu lat – mówił. – Cieszy nas bardzo, że możemy zainaugurować nim Festiwal. Cieszymy się, że w tegorocznym programie możemy zaproponować także inne wydarzenia: poranek muzyczny dla dzieci oraz koncert muzyki dawnej z czasów Kopernika.

"Zemsta nietoperza" Johanna Straussa syna uchodzi za wzór swojego gatunku – zarówno ze względu na wspaniałą muzykę (usłyszeliśmy walce, polki i arie), jak i  zabawne libretto, błyskawicznie wciągające publiczność w intrygę. Pełnowymiarowy spektakl operetkowy, który publiczność Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki miała okazję oglądać 22 kwietnia, przygotowali studenci wydziałów wokalno-aktorskiego i instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego z Bydgoszczy. Młodych muzyków opieką otoczyli doświadczeni realizatorzy – za reżyserię odpowiadał Grzegorz Boniecki (Warszawska Opera Kameralna), kierownictwem muzycznym zaś zajął się Piotr Wajrak (Opera Nova).

 

Przypomnijmy, że 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki trwa od 22 do 24 kwietnia.

Więcej szczegółów dotyczących programu 

Więcej zdjęć z pierwszego dnia Festiwalu