Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Aktualności

Muzyka z czasów Kopernika

Viole różnych rozmiarów, od sopranowej po basową, będzie można usłyszeć w czasie koncertu muzyki dawnej "Czego słuchał Mikołaj Kopernik?". Impreza odbędzie się w niedzielę w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Mikołaj Kopernik, astronom, matematyk, prawnik, lekarz, ekonomista, filozof i poeta był typowym człowiekiem renesansu. To za jego życia kończyły się mroki średniowiecza, a Europa wkraczała w okres odrodzenia. Zmiany były widoczne w każdej dziedzinie życia kulturalnego od malarstwa po muzykę. I właśnie nowatorskich, jak na czasy wielkiego astronoma, utworów będzie można posłuchać w niedzielę 23 kwietnia o godz. 19 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

W programie koncertu "Czego słuchał Mikołaj Kopernik?" znajdą się utwory m.in. Josquina des Pres (1455-1521), Heinricha Isaaca (1450-1517), Cipriana de Rore (ok. 1515-1565), Jacoba Obrechta (1457-1505), Adriana Willaerta (1490-1562). Ten ciekawy repertuar wykonany zostanie na historycznym instrumentarium, obejmującym przede wszystkim consort viol. Na violach różnych rozmiarów, od sopranowej po basową, zaprezentują się Christian Zincke, Cecylia Stanecka, Justyna Knapczyk-Prusakowska oraz Aleksandra Górska-Tarłowska z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Consortowi viol towarzyszyć będzie także śpiew oraz lutnia. Na koncert nie obowiązują zapisy.

Więcej informacji: https://www.festiwal.torun.pl/program