Noblowska inauguracja

Prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, wygłosił wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański.

Uroczyste otwarcie Kongresu odbyło się 19 lutego - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika będącą jednocześnie Świętem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej św. Janów, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica w Kaplicy Kopernikowskiej. Po nabożeństwie orszak akademicki złożył kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskim Rynku Staromiejskim.

O godz. 11:00 ceremonia przeniosła się do Auli UMK, gdzie głos zabrali m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz rektorzy: prof. Andrzej Sokala – rektor UMK, prof. Jacek Popiel – rektor UJ, prof. Jerzy Przyborowski – rektor UWM oraz prof. Krzysztof Mikulski – dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich.

Doniosłym momentem inauguracji był wykład prof. Phillipa Jamesa Edwina Peebles'a.

Relacja z wystąpienia jest dostępna na kanale na YouTube, galerie zdjęć z wydarzenia są zaś dostępne w zakładce "e-Kongres": https://kopernik550.umk.pl/galerie

Prof. Phillip James Edwin Peebles jest wybitnym kanadyjsko-amerykańskim fizykiem, kosmologiem, astrofizykiem i astronomem oraz jednym z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych. Studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie w Manitobie, następnie kontynuował je na Uniwersytecie Princeton, uzyskując w 1962 roku stopień doktora. Pozostał w Princeton przez całą swoją karierę, a obecnie jest tam emerytowanym profesorem nauk ścisłych Alberta Einsteina. Prowadził wykłady na wiodących światowych uczelniach, takich jak Uniwersytety Yale, Cambridge, Oksford oraz w Instytucie Technologii w Massachusetts czy Kalifornijskim Instytucie Technicznym. Prace prof. Peeblesa dotyczą głównie kosmologii fizycznej i pochodzenia wszechświata. Wraz z prof. Robertem Dickiem i innymi naukowcami przewidział kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła. Jest autorem i współautorem blisko 250 publikacji naukowych oraz autorem 7 książek, cytowanych łącznie ponad 30 000 razy. Prof. Peebles jest członkiem m.in. Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Królewskiego Towarzystwa Kanady, Towarzystwa Królewskiego oraz Narodowej Akademii Nauk w USA. Za dorobek naukowy otrzymał wiele nagród i odznaczeń; m.in. Medal Eddingtona oraz Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę Heinemana Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę w Dziedzinie Kosmologii Fundacji Petera Grubera, Nagrodę Harvey'a Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion, Nagrodę Crafoorda czy Medal Diraca. Jest Doktorem Honoris Causa m.in. Narodowego Uniwersytetu w Cordobie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. W 2019 roku prof. Peebles otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki za swoje odkrycia w dziedzinie kosmologii fizycznej. Podzielił ją z Michelem Mayorem i Didierem Quelozem za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Mentor S.A. jest wyłącznym sponsorem wykładu inauguracyjnego Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Informacje dla mediów.

Redakcja Portalu Informacyjnego UMK