O Koperniku i nie tylko

Pod hasłem "Na orbicie wiedzy" odbyły się tegoroczne drzwi otwarte zorganizowane przez Wydział Nauk Historycznych (WNH).

W wydarzeniu, które odbyło się 18 kwietnia 2023 r. w Collegium Humanisticum UMK, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i liceów z różnych miejscowości z regionu. Tematem przewodnim imprezy był Mikołaj Kopernik, słynny astronom, matematyk i lekarz, którego odkrycia i prace miały ogromne znaczenie dla rozwoju nauki i cywilizacji.

W trakcie wykładów, warsztatów i prezentacji przygotowanych przez pracowników i studentów UMK uczestnicy mieli okazję poznać szczegóły związane z życiem i twórczością Kopernika, a także dowiedzieć się, jakie wyróżniające się osiągnięcia wprowadził do nauki i jak jego koncepcje zmieniły bieg historii.

Wykłady nawiązujące do słynnego uczonego wygłosili m.in. prof. dr hab. Krzysztof Mikulski ("Rodzina to jest siła! O życiu uczuciowym Kopernika"), dr Jacek Rakoczy ("Pieniądz a moneta. O znaczeniu monet w czasach Kopernika") i prof. dr hab. Anna Drążkowska ("Czy Kopernik nosił majtki? Opowieść o sekretnych częściach garderoby"). Ponadto uczestniczki i uczestnicy Drzwi Otwartych mieli okazję wziąć udział w warsztatach m.in. na temat genealogii, pracy z dronem i pisma runicznego oraz pokazach ukazujących scenki z historii i rekonstrukcje dawnych ubiorów. Była także okazja do sfilmowania się fotobudką 360˚, wypełnienia quizu o Wikingach oraz dowiedzenia się, jak wygląda praca archeologa czy historyka. Na zewnętrz budynku odbywał się natomiast piknik militarny, podczas którego można było zobaczyć sprzęt wojskowy.

fot. Andrzej Romański

Dni Otwarte WNH były nie tylko świetną zabawą, ale też wyjątkową okazją, aby młodzież poznała na żywo pracę naukowców i studentów, a także mogła zastanowić się nad swoją przyszłością akademicką. Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na Portalu Informacyjnym UMK