Wydarzenia w Toruniu: 12-16 Września 2023

Wydarzenia towarzyszące toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego

wrzesień 2023, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Z okazji Roku Mikołaja Kopernika, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin Astronoma, instytucje toruńskie, tj. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu, przygotowały wystawę jubileuszową zatytułowaną Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Temat ten oscyluje wokół lektury dzieła wybitnego, znanego, ale i trudnego w odbiorze zwłaszcza dla ówczesnego społeczeństwa europejskiego, przywykłego do klasycznej, chrześcijańskiej wizji świata. Ekspozycja nawiązuje do tradycji astronomicznej sprzed rewolucji kopernikańskiej i poświęcona jest De revolutionibus oraz jego późniejszej recepcji, w tym także nowoczesnym przekładom. Zabytkom piśmiennictwa towarzyszy prezentacja grafiki kopernikańskiej z okresu od XVI do XX w., a także wystawa planszowa, umieszczona na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, która artystycznie wizualizuje 14 egzemplarzy I wydania De revolutionibus (1543), jakie znajdują się obecnie w zbiorach polskich instytucji.

Jubileuszowa wystawa otwarta zostanie w przededniu urodzin Astronoma, 18 lutego 2023 r., w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu (Muzeum Okręgowe w Toruniu) i udostępniona dla zwiedzających przez kolejnych kilka miesięcy.  Wystawa planszowa, będąca jednym z elementów całej ekspozycji, prezentowana będzie także w różnych miastach Polski zgodnie z harmonogramem: Toruń (luty-maj 2023) - Kraków (maj-czerwiec 2023) - Olsztyn (czerwiec 2023) - Toruń (wrzesień 2023) - Wrocław (październik-grudzień 2023) - Poznań (grudzień 2023-styczeń 2024) - Warszawa (czerwiec 2024).

 

12 września 2023,  CKK Jordanki

Ars Cantus, kierownictwo artystyczne Tomasz Dobrzański – koncert muzyki dawnej

W programie: muzyka renesansowa Piotra z Grudziądza.

Ars Cantus wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza do wczesnego baroku.  Zespół koncertował na wielu festiwalach muzyki dawnej w Polsce i Europie (Niemcy, Francja, Belgia, Czechy, Słowacja, Austria, Włochy). W składzie Ars Cantus występują  wokaliści oraz instrumentaliści grający na instrumentach typowych dla dawnych epok takich jak:  pozytyw, flety, szałamaje, teorby, viola da gamba, lutnia, teorba. Tomasz Dobrzański – szef artystyczny zespołu - współpracuje również z innymi zespołami oraz prowadzi kursy interpretacji muzyki dawnej. Jest dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu Forum Musicum. Zajmuje się również kopiowaniem i rekonstrukcją dawnych instrumentów muzycznych.

 

14 września 2023, Aula UMK,

Mateusz Krzyżowski – recital fortepianowy

Mateusz Krzyżowski – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, m.in. pierwszej nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam", nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagrody Chopinowskiej oraz nagrody za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Pianista koncertował już w Filharmonii Narodowej, Śląskiej, Rzeszowskiej, Kowieńskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej oraz z NOSPR w Katowicach. Mateusz Krzyżowski jest laureatem głównej nagrody XII Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Otrzymał również nagrodę specjalną JM Rektora UMK, a wraz z nią możliwość zaprezentowania się w recitalu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

 

15 września 2023, CKK Jordanki

Anna Maria Jopek & Kroke

Anna Maria Jopek – wokalistka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in:. Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Zaśpiewała duet ze Stingiem i pojawiła się na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall czy Deakin Edge w Melbourne. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Tylko w Polsce jej płyty rozeszły się w milionowym nakładzie, jednak jak sama przyznaje najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi.

Kroke to zespół początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje, tworząc własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The LifeTree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował z artystami z całego globu i pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Magia fuzji Anny Marii Jopek i Kroke polega na spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Autorska muzyka artystów przywołuje wpływy wielu kultur, posługując się nowatorskimi środkami w kształtowaniu formy i kolorystyki. Styl balansujący na granicy etno, jazzu, muzyki klasycznej, klezmerskiej a nawet elektronicznej, jest trudny do jednoznacznej oceny stylistycznej. Obcując z nim muzyką słuchacz zanurza się w nieznaną szeroką przestrzeń mieniącą się tysiącem barw. Sami muzycy lubią myśleć o sobie jako improwizatorach - podróżnikach w czasie i przestrzeni. Projekt spotyka dwa niezwykłe głosy naszych czasów- męski i żeński, co dodatkowo dopełnia uniwersalności muzycznego przesłania tej sztuki.

Skład: Anna Maria Jopek – głos; Jerzy Bawoł – akordeon; Tomasz Kukurba – altówka; Tomasz Lato – kontrabas; Dominik Klimczak – perkusja.