Aktualności

YUFE Academy na UMK
Pierwsi zwolennicy rewolucyjnej teorii Mikołaja Kopernika to temat czerwcowego otwartego wykładu YUFE Academy. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Szkice do portretu Kopernika
Czy Kopernik posługiwał się językiem polskim? Jaki był jego stosunek do zakonu krzyżackiego? To tylko część wątków, które porusza książka "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu" autorstwa prof. Janusza Małłka, wznowiona przez Wydawnictwo Naukowe UMK z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.

Kopernik porusza Kraków
– Ogólnopolskie obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i towarzyszący im Światowy Kongres Kopernikański to najlepsza okazja, by na różne sposoby powracać do oryginalnej myśli De revolutionibus orbium coelestium, przypominając o jej nigdy niegasnącej aktualności – mówił prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kongres Kopernikański wkracza do Krakowa
Ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin spotkają się w Krakowie podczas kolejnej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która potrwa od 24 do 26 maja.
Astronomia Kopernika w czasach Szekspira
Wczesna recepcja teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika w Anglii epoki Szekspira to problematyka wykładu będącego częścią cyklu "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci".
O Koperniku i nie tylko
Pod hasłem "Na orbicie wiedzy" odbyły się tegoroczne drzwi otwarte zorganizowane przez Wydział Nauk Historycznych (WNH).
Gdańskie wątki w biografii Kopernika
“Wszystko, co jeszcze chcecie wiedzieć w Gdańsku o Mikołaju Koperniku” to tytuł wykładu, który 19 kwietnia wygłosił w Gdańsku Dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.
Muzyczna uczta na inaugurację
Operetka „Zemsta nietoperza” w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zagrana przy komplecie publiczności zgromadzonej w Auli UMK, zainaugurowała uroczyście 21. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Poniedziałek w Naukowym Miasteczku
Trzeciego dnia Festiwalu, czyli w poniedziałek 24 kwietnia, warto wybrać się do kampusu akademickiego, gdzie wyrośnie Naukowe Miasteczko. Czekają w nim atrakcje dla odbiorców ze wszystkich grup wiekowych.
Muzyka z czasów Kopernika
Viole różnych rozmiarów, od sopranowej po basową, będzie można usłyszeć w czasie koncertu muzyki dawnej "Czego słuchał Mikołaj Kopernik?". Impreza odbędzie się w niedzielę w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Wokół Kopernika na festiwalowych wykładach
„We wszystkim szukaj prawdy” to będące parafrazą słów Mikołaja Kopernika hasło, pod którym odbywa się jeden z bloków 21. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - "Jasknia mądrości".

Filmowe podsumowanie
Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczęła uroczystości związane z obchodami roku Mikołaja Kopernika. Materiał podsumowujący lutowe wydarzenie przygotował zespół UMK TV.
"Zemsta nietoperza" na otwarcie
Na otwarcie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który towarzyszy Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu, szykuje się prawdziwa muzyczna uczta. W sobotę 22 kwietnia w Auli UMK zobaczymy spektakl operetkowy "Zemsta nietoperza". Wstęp wolny, bez zapisów.

Festiwal w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu. W programie tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to "Pięć wieków po Koperniku", znajdzie się ok. 100 imprez. Festiwal potrwa od 22 do 24 kwietnia.
Szukamy wolontariuszy
Centrum Badań Kopernikańskich UMK poszukuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Prof. Peebles: Przed nauką wielkie wyzwania
Podczas oficjalnego otwarcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski oraz Instytut Historii PAN wykład wygłosił laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Phillip James Edwin Peebles.

Studenckie czasy Kopernika
Co czytał Kopernik? W jakich wykładach uczestniczył jako student? Jakie postaci spotkał na swojej edukacyjnej ścieżce? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szuka prof. Marian Chachaj w książce "Mikołaj Kopernik. Czasy studenckie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK z okazji Roku Kopernika.

Prof. Peebles: Odkrycia są nieuniknione
W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.
Nieznane oblicza Kopernika
W ramach Święta Uniwersytetu w przestrzeni między aulą a rektoratem otwarta została wystawa "Nieznane oblicza Kopernika" przybliżająca badania naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK nad portretem Mikołaja Kopernika z Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Ruszył Światowy Kongres Kopernikański!
19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.

Świętujemy 550. urodziny Kopernika
– Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczyna obchody Roku Mikołaja Kopernika i chcemy, by uniwersytet, który nosi jego imię, przypomniał o działalności tego wybitnego naukowca – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Muzyka i kosmos
Pełen kosmicznych nawiązań był tegoroczny koncert z okazji Święta Uniwersytetu. 18 lutego, w przededniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika, w Auli UMK wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.

e-Kongres: transmisja i fotorelacje
Zapis wydarzeń odbywających się w Auli UMK 19 lutego 2023 r. związanych z obchodami 550. rocznicy Mikołaja Kopernika można obejrzeć on-line.

Kopernikański "Głos Uczelni"
550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, patrona naszego Uniwersytetu, to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się życiu najsłynniejszego astronoma. W najnowszym numerze "Głosu Uczelni" nie zabrakło publikacji na temat autora "De Revolutionibus orbium coelestium".

Szkoły przyjaciół Kopernika
Aż 250 placówek, w tym kilka polonijnych, zgłosiło się do programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika", zorganizowanego wspólnie przez Centrum Badań Kopernikańskich UMK i Szkołę Podstawową nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wokół najbardziej znanej książki naukowej świata
Obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika towarzyszy wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół De revolutionibus", współorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką.

Akredytacje prasowe na Kongres
Obecność mediów podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego (19 lutego 2023 r. w Auli UMK) wymaga uzyskania akredytacji prasowej. Dziennikarki i dziennikarze zainteresowani relacjonowaniem uroczystości mają czas do 15 lutego na zgłoszenie swojego udziału.

Ponadczasowy prezent dla Kopernika
50 lat temu odsłonięto dekoracyjne panneau na fasadzie Auli UMK w Toruniu. Instalację, na którą składa się wizerunek Kopernika, zegar słoneczny, płytka z podpisem artysty oraz kompozycja rzeźbiarska symbolizująca układ ciał niebieskich, stworzył i podarował uczelni Stefan Knapp w 500. rocznicę urodzin astronoma.
Noblowska inauguracja
Prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, wygłosił wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański.
![Wieszanie banera na rektoracie [fot. Andrzej Romański]](/uploads/news/news23.jpg)
Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański
Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Wkraczamy w Rok Kopernikański
550. rocznicę urodzin swojego patrona Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uczci Światowym Kongresem Kopernikańskim.
![Wizualizacja użycia logo [proj. dobosz.studio]](/uploads/news/news20.jpg)
Dobry znak dla Kongresu Kopernikańskiego
Światowy Kongres Kopernikański, który w 2023 roku odbędzie się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, ma już logo oraz identyfikację wizualną. Projekt poznańskiej pracowni dobosz.studio okazał się najlepszym spośród zgłoszonych do konkursu.