Aktualności
Kongres na podium
Działania promocyjne Światowego Kongresu Kopernikańskiego znalazły się w finałowej trójce projektów w kategorii "Kreacja" w tegorocznej edycji konkursu Nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom", w którym nagradzane są najlepsze uczelniane inicjatywy z zakresu promocji i komunikacji.
Medale grodu Kopernika
Wśród osób i instytucji, które trwale zapisały się w historii Torunia, prezydent miasta w sposób szczególny docenił Bibliotekę Uniwersytecką UMK oraz Akademicki Związek Sportowy UMK. Przedstawiciele wyróżnionych jednostek odebrali pamiątkowe medale kopernikańskie podczas uroczystej sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji 790-lecia lokacji Torunia.
Ekonomiczne dokonania Mikołaja Kopernika
Czym są pieniądze lepsze i gorsze? Co oznacza, że któreś wypierają z rynku te drugie? I wreszcie kto odkrył tę prawidłowość? To pytania, na które odpowiada prof. dr. hab. Mirosław Bochenek w publikacji pt. "Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham? O historii i dyspucie wokół prawa gorszego pieniądza".
Życzenia świąteczne
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia radości, spokoju i wzajemnej życzliwości. Niech te świąteczne dni będą dla Państwa czasem ciepła rodzinnego, wzruszeń i niezapomnianych chwil.
Rok wokół Kopernika
Konferencja podsumowująca Światowy Kongres Kopernikański, która 15 grudnia odbyła się w Toruniu, to akcent zamykający na UMK obchody Roku Mikołaja Kopernika.
Zbiory UMK w wirtualnej galerii
29 listopada Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomił swoje konto w serwisie Google Arts&Culture, który umożliwia m.in. cyfrową prezentację zbiorów oraz organizację wirtualnych wystaw.
Portret Kopernika osadzony w czasie
Badacze i badaczki z Wydziału Sztuk Pięknych rozwiązali jedną z niewiadomych dotyczących najsłynniejszego portretu Mikołaja Kopernika. Rozstrzygnęli datowanie obrazu, potwierdzając, że należy on do trzech najstarszych znanych nam wizerunków astronoma.
Projekt kopernikańskiego roku
Identyfikacja wizualna Światowego Kongresu Kopernikańskiego stworzona przez dobosz.studio została nominowana w konkursie Projektu Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie. Werdykt zostanie ogłoszony 21 października.
Sztuka wielkiej wrażliwości
Największą ekspozycję prac Marka Żuławskiego: obrazów olejnych, akryli, serigrafii, rysunków, rzeźb, litografii i kolaży można od 15 września oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Prezentowane na wystawie zbiory pochodzą z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego.
Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło
Wykład wybitnej astrofizyczki prof. Ewine van Dishoeck, wręczenie Medali Kopernikańskich oraz koncert Anny Marii Jopek uświetniły 15 września uroczystość zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który po blisko 7-miesięcznej wędrówce po Polsce zatoczył koło w Toruniu.
Wieczór z wirtuozem fortepianu
Utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina rozbrzmiały w Auli UMK podczas recitalu fortepianowego Mateusza Krzyżowskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Czy Kopernik nas kręci?
Mikołaj Kopernik nie jest obecny w kulturze popularnej. Dlaczego? Bo był nudny, za mało wiemy o jego życiu, a może za bardzo trzymamy się prawdy historycznej, bojąc się puścić wodze fantazji i wypełnić luki w jego życiorysie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty "Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości".
Kongres z przyszłością
- Czekają nas dni wypełnione Kopernikiem i jego dziedzictwem oraz inspirującymi spotkaniami i dyskusjami - mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas uroczystej inauguracji toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która odbyła się 12 września.
W gościnnych progach KOI
– Kopernikański Ośrodek Integracji będzie trwałą i żywą pamiątką obchodów Roku Mikołaja Kopernika – mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK podczas uroczystego otwarcia Ośrodka, które odbyło się 12 września. Nowe miejsce na mapie kampusu to przestrzeń m.in. wspólnych aktywności, spotkań, szkoleń i warsztatów.
Uniwersyteckie zbiory w CSW
Bogate zbiory dzieł Marka Żuławskiego z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego zostaną zaprezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Wystawa, której wernisaż odbędzie się 15 września o godz. 18:00, jest jednym z wydarzeń towarzyszących toruńskiej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Astronomiczny jubileusz
Toruńskiej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego towarzyszy 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Obrady, organizowane w 100. rocznicę istnienia PTA, rozpoczęły się 11 września.
Zjedz jak Kopernik
Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika szefowie kuchni z wybranych toruńskich restauracji zapraszają do degustacji dań inspirowanych przepisami z XVI w. "Zjedz jak Kopernik" to jedno z wydarzeń towarzyszących toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Kongres na ekranie
Zapraszamy do zdalnego udziału w wydarzeniach toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Na stronie UMK TV transmitowane będą: inauguracja, debata "Czy Kopernik jeszcze nas kręci?" oraz uroczyste zakończenie ŚKK.
Toruń wokół ŚKK
Wystawy, debaty, spotkania, degustacje – obrady toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące.
Wielki finał Kongresu
Przed nami ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego kroczącego po Polsce, a także po mapie życia i profesji Mikołaja Kopernika. Od 12 do 16 września miejscem kongresowych wydarzeń naukowych i kulturalnych ponownie będzie Toruń.
Akredytacje prasowe na ŚKK
Obecność mediów podczas toruńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego wymaga uzyskania akredytacji prasowej. Dziennikarki i dziennikarze zainteresowani relacjonowaniem uroczystości i obrad mają czas do 8 września na zgłoszenie swojego udziału.
Recital Mateusza Krzyżowskiego
W ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego 14 września o godz. 18:00 w Auli UMK odbędzie się recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego, zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Na społeczność UMK czekają bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Koperniku
Czy Kopernik był kobietą? Jak Kopernik ruszył Ziemię? Na pytania dotyczące słynnego astronoma, które internauci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google, odpowiada prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK.
Ruszyły zapisy
22 sierpnia ruszyły zapisy na wydarzenia toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi procedury zapisów.
Podróże kształcą
„Peregrinatio medica” to historyczny termin oznaczający rozmaite podróże edukacyjne podejmowane przez lekarzy. Temu zagadnieniu zostanie poświęcona sekcja historii medycyny, która odbędzie się podczas toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego w dniach 13-14 września.
Zapisany w pamięci
Studia nad pamięcią to wspólny mianownik trzech paneli: antropologicznego, literaturoznawczego i artystyczno-historycznego, tworzących sekcję kulturoznawczą. Sekcja jest kolejną częścią toruńskich obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jej obrady odbędą się w dniach 13-15 września 2023 r.
Rozwój medycyny pod lupą
Wiele osób zapomina, że Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem czy prawnikiem lecz także lekarzem. Ta specjalizacja stała się inspiracją do organizacji sekcji lekarskiej, której celem jest prezentacja sylwetek najwybitniejszych lekarzy związanych od czasów Kopernika do XX wieku z regionem kujawsko-pomorskim.
Warto wiedzieć
Jak zarejestrować się na wydarzenia toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego? Gdzie będą odbywać się obrady? Gdzie prelegenci mogą odebrać identyfikatory? Te i inne informacje znalazły się w zakładce "Warto wiedzieć".
Wokół konkursów i warsztatów
Znamy programy kolejnych sekcji tematycznych toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o sekcji młodzieżowej i sekcji nauczycielskiej, które odbędą się 15 i 16 września.
Kopernik i astronomia
Wielkimi krokami zbliża się ostatnia część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Obrady w Toruniu rozpoczną się 12 września 2023 r. i odbywać się będą w ramach sześciu sekcji tematycznych. Prezentujemy program i szczegóły pierwszej z nich.
Kopernik w czterech ścianach
Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Najciekawsze projekty artystów z Wydziału Sztuk Pięknych zostały wybrane spośród wszystkich zgłoszeń do konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru".
(Nie)zapomniany Mikołaj Kopernik
Zrozumieć przestrzenny i społeczny kontekst życia Mikołaja Kopernika i jego przodków - taki cel postawił sobie prof. Krzysztof Mikulski w publikacji pt. "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość". Jej wznowienie wydało z okazji Roku Mikołaja Kopernika oraz Światowego Kongresu Kopernikańskiego Wydawnictwo UMK w Toruniu.
XVI Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
Tegoroczne XVI Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie odbyło się 29 i 30 czerwca na Wydziale Chemii UMK. Wydarzenie miało status imprezy towarzyszącej toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Reakcje na rewolucję
Opublikowanie De Revolutionibus było dla Kopernika dużym wyzwaniem, ponieważ heliocentryczna teoria podważyła podstawy znanego wszechświata. O reakcjach Eurpejczyków na rewolucję w postrzeganiu rzeczywistości opowiedział prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN.
Kongres, który łączy
– Sprawmy, aby wartości i idee, jakie niósł Mikołaj Kopernik, były przywoływane nie tylko w trakcie obchodów rocznic, ale aby były żywe w edukacji dzieci i młodzieży oraz przekładały się na współistnienie społeczności akademickich i całych społeczeństw – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Kopernik na Bydgoskim Przedmieściu
Na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu pojawią się cztery murale. Będą owocem konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru" organizowanego przez Inside Park S.A. pod patronatem rektora UMK oraz dziekana Wydziału Sztuk Pięknych.
Kolejny krok: Światowy Kongres w Olsztynie
Biografia Mikołaja Kopernika oraz zagadnienia muzealno-konserwatorskie poświęcone pamiątkom związanym z działalnością i dorobkiem astronoma to tematy przewodnie trzeciej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która od 21 do 24 czerwca odbywać się będzie na UWM w Olsztynie.
YUFE Academy na UMK
Pierwsi zwolennicy rewolucyjnej teorii Mikołaja Kopernika to temat czerwcowego otwartego wykładu YUFE Academy. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.
Szkice do portretu Kopernika
Czy Kopernik posługiwał się językiem polskim? Jaki był jego stosunek do zakonu krzyżackiego? To tylko część wątków, które porusza książka "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu" autorstwa prof. Janusza Małłka, wznowiona przez Wydawnictwo Naukowe UMK z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.
Kopernik porusza Kraków
– Ogólnopolskie obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i towarzyszący im Światowy Kongres Kopernikański to najlepsza okazja, by na różne sposoby powracać do oryginalnej myśli De revolutionibus orbium coelestium, przypominając o jej nigdy niegasnącej aktualności – mówił prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kongres Kopernikański wkracza do Krakowa
Ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin spotkają się w Krakowie podczas kolejnej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która potrwa od 24 do 26 maja.
Astronomia Kopernika w czasach Szekspira
Wczesna recepcja teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika w Anglii epoki Szekspira to problematyka wykładu będącego częścią cyklu "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci".
O Koperniku i nie tylko
Pod hasłem "Na orbicie wiedzy" odbyły się tegoroczne drzwi otwarte zorganizowane przez Wydział Nauk Historycznych (WNH).
Gdańskie wątki w biografii Kopernika
“Wszystko, co jeszcze chcecie wiedzieć w Gdańsku o Mikołaju Koperniku” to tytuł wykładu, który 19 kwietnia wygłosił w Gdańsku Dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.
Muzyczna uczta na inaugurację
Operetka „Zemsta nietoperza” w wykonaniu studentów i studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zagrana przy komplecie publiczności zgromadzonej w Auli UMK, zainaugurowała uroczyście 21. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Poniedziałek w Naukowym Miasteczku
Trzeciego dnia Festiwalu, czyli w poniedziałek 24 kwietnia, warto wybrać się do kampusu akademickiego, gdzie wyrośnie Naukowe Miasteczko. Czekają w nim atrakcje dla odbiorców ze wszystkich grup wiekowych.
Muzyka z czasów Kopernika
Viole różnych rozmiarów, od sopranowej po basową, będzie można usłyszeć w czasie koncertu muzyki dawnej "Czego słuchał Mikołaj Kopernik?". Impreza odbędzie się w niedzielę w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Wokół Kopernika na festiwalowych wykładach
„We wszystkim szukaj prawdy” to będące parafrazą słów Mikołaja Kopernika hasło, pod którym odbywa się jeden z bloków 21. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - "Jasknia mądrości".
Filmowe podsumowanie
Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczęła uroczystości związane z obchodami roku Mikołaja Kopernika. Materiał podsumowujący lutowe wydarzenie przygotował zespół UMK TV.
"Zemsta nietoperza" na otwarcie
Na otwarcie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który towarzyszy Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu, szykuje się prawdziwa muzyczna uczta. W sobotę 22 kwietnia w Auli UMK zobaczymy spektakl operetkowy "Zemsta nietoperza". Wstęp wolny, bez zapisów.
Festiwal w pigułce
Wielkimi krokami zbliża się 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu. W programie tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to "Pięć wieków po Koperniku", znajdzie się ok. 100 imprez. Festiwal potrwa od 22 do 24 kwietnia.
Szukamy wolontariuszy
Centrum Badań Kopernikańskich UMK poszukuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Prof. Peebles: Przed nauką wielkie wyzwania
Podczas oficjalnego otwarcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski oraz Instytut Historii PAN wykład wygłosił laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Phillip James Edwin Peebles.
Studenckie czasy Kopernika
Co czytał Kopernik? W jakich wykładach uczestniczył jako student? Jakie postaci spotkał na swojej edukacyjnej ścieżce? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szuka prof. Marian Chachaj w książce "Mikołaj Kopernik. Czasy studenckie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK z okazji Roku Kopernika.
Prof. Peebles: Odkrycia są nieuniknione
W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.
Nieznane oblicza Kopernika
W ramach Święta Uniwersytetu w przestrzeni między aulą a rektoratem otwarta została wystawa "Nieznane oblicza Kopernika" przybliżająca badania naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK nad portretem Mikołaja Kopernika z Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Ruszył Światowy Kongres Kopernikański!
19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.
Świętujemy 550. urodziny Kopernika
– Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczyna obchody Roku Mikołaja Kopernika i chcemy, by uniwersytet, który nosi jego imię, przypomniał o działalności tego wybitnego naukowca – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Muzyka i kosmos
Pełen kosmicznych nawiązań był tegoroczny koncert z okazji Święta Uniwersytetu. 18 lutego, w przededniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika, w Auli UMK wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa.
e-Kongres: transmisja i fotorelacje
Zapis wydarzeń odbywających się w Auli UMK 19 lutego 2023 r. związanych z obchodami 550. rocznicy Mikołaja Kopernika można obejrzeć on-line.
Kopernikański "Głos Uczelni"
550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, patrona naszego Uniwersytetu, to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się życiu najsłynniejszego astronoma. W najnowszym numerze "Głosu Uczelni" nie zabrakło publikacji na temat autora "De Revolutionibus orbium coelestium".
Szkoły przyjaciół Kopernika
Aż 250 placówek, w tym kilka polonijnych, zgłosiło się do programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika", zorganizowanego wspólnie przez Centrum Badań Kopernikańskich UMK i Szkołę Podstawową nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wokół najbardziej znanej książki naukowej świata
Obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika towarzyszy wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół De revolutionibus", współorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką.
Akredytacje prasowe na Kongres
Obecność mediów podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego (19 lutego 2023 r. w Auli UMK) wymaga uzyskania akredytacji prasowej. Dziennikarki i dziennikarze zainteresowani relacjonowaniem uroczystości mają czas do 15 lutego na zgłoszenie swojego udziału.
Ponadczasowy prezent dla Kopernika
50 lat temu odsłonięto dekoracyjne panneau na fasadzie Auli UMK w Toruniu. Instalację, na którą składa się wizerunek Kopernika, zegar słoneczny, płytka z podpisem artysty oraz kompozycja rzeźbiarska symbolizująca układ ciał niebieskich, stworzył i podarował uczelni Stefan Knapp w 500. rocznicę urodzin astronoma.
Noblowska inauguracja
Prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, wygłosił wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański.
Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański
Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Wkraczamy w Rok Kopernikański
550. rocznicę urodzin swojego patrona Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uczci Światowym Kongresem Kopernikańskim.
Dobry znak dla Kongresu Kopernikańskiego
Światowy Kongres Kopernikański, który w 2023 roku odbędzie się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, ma już logo oraz identyfikację wizualną. Projekt poznańskiej pracowni dobosz.studio okazał się najlepszym spośród zgłoszonych do konkursu.